Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym.

ABC Ubezpieczeń

22-03-2020

Na koszty kredytu hipotecznego składają się nie tylko koszty związane z kredytem, czyli prowizja, odsetki i marża, ale także ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Wśród ubezpieczeń kredytu hipotecznego wyróżniamy zarówno te obowiązkowe, jak i dobrowolne. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego, które jest szczególnie ważne w przypadku podpisywania umowy kredytowej to ubezpieczenie na życie.

Kiedy bank może wymagać od kredytobiorcy podpisania ubezpieczenia na życie wraz z cesją na rzecz banku?

Bardzo często zdarza się, że kiedy chcemy uzyskać informacje na temat zaciągnięcia kredytu hipotecznego pracownicy banku podczas przedstawiania oferty proponują nam zakup dodatkowych ubezpieczeń. Należy jednak zaznaczyć, że zanim zdecydujemy się na podpisanie polisy ubezpieczeniowej w banku powinniśmy przeanalizować czy dane ubezpieczenie będzie faktycznie dla nas korzystne. Pamiętajmy o tym, że zawsze mamy możliwość alternatywy, którą jest podpisanie polisy ubezpieczeniowej na rynku polis indywidualnych. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego ma na celu zabezpieczenie kredytobiorcy i banku w przypadku problemów ze spłatą rat. Przy ubezpieczeniu na życie w kredycie hipotecznym niektóre banki wymagają od kredytobiorcy wykupienia polisy wraz z cesją na rzecz banku. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy kredyt udzielany jest osobie starszej, jedynemu żywicielowi rodziny czy też osobie, która wykonuje niebezpieczny zawód. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w niektórych przypadkach może ograniczyć nawet liczbę poręczycieli. Warto jednak zauważyć, że zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawa nie istnieje żaden zapis, który nakładałby na nas obowiązek zawarcie tego rodzaju polisy. W praktyce jednak, jeżeli nie zgodzimy się na ofertę ubezpieczeniową banku to może on odmówić nam udzielenia kredytu. W takiej sytuacji bank może także uznać, że nasza forma zabezpieczenia jest niewystarczająca i zażądać większej liczby poręczycieli albo zmienić warunki kredytu na mniej korzystne dla kredytobiorcy. W wielu przypadkach skutecznym rozwiązaniem takiego problemu może okazać się dla nas podpisanie indywidualnej polisy na życie.

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym.

Indywidualna polisa na życie.

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym jest ważne, ponieważ może okazać się wręcz nieocenioną pomocą dla naszych bliskich, ale pamiętajmy o tym, że ubezpieczenie kredytu hipotecznego zawarte w banku może w niektórych przypadkach być nieskuteczne, dlatego też decydujmy się na wybór ubezpieczenia w świadomy sposób. Jeżeli odmówimy nabycia polisy ubezpieczeniowej w banku to instytucja ta może zażądać od nas przedstawiania indywidualnej polisy na życie. Indywidualna polisa na życie będzie stanowiła wówczas dla banku gwarancje spłaty zadłużenia. Warunki indywidualnej polisy na życie warto sprawdzić za pomocą porównywarki ubezpieczeń online, wówczas sami będziemy mogli zdecydować o zakresie ochrony i składce ubezpieczenia. W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się również na zawarcie dwóch polis ubezpieczeniowych jednej w banku, a drugiej  w towarzystwie ubezpieczeniowym, dzięki temu w przypadku śmierci bliscy mogą uzyskać podwójne odszkodowanie.

Artykuł zbudowany z SprawdzonyDoradca.pl – doświadczenie i ubezpieczenie kredytu hipotecznego budowane latami.

Podobne artykuły